Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Satranç Oynamanın Gelişimde Faydaları Nelerdir?

Satranç Oynamanın Gelişimde Faydaları Nelerdir?

Satranç oynayan bireylerde sayısal ve sözel mantık alanlarında kendilerini geliştirmektedir günlük hayatta ve sayısal derslerde farklı bakış açılarını rahatlıkla uygulayabilir.

SATRANÇ NASIL BİR OYUNDUR?
Satranç, satranç tahtası ve taşlarla oynanan iki oyuncu arasında oynanan bir akıl oyunudur. Dünya çapında turnuvalar düzenleniyor. Bu oyun satranç tahtası adı verilen 8×8 karelik bir alanda 32 satranç taşı ile oynanır. 64 karenin yarısı siyah yarısı beyazdır.
SATRANÇ YÜKSEK IQ MU?
Tüm araştırma ve deneylerden net bir sonuç çıkar. Satranç oynamak, matematiksel ve sözel bilişsel becerilere önemli ölçüde katkıda bulunur ve bireyin matematiksel zekasının gelişimini hızlandırır.
SATRANÇ OYUNCUSU NEDİR?
Satranç oynayan kişilere satranç oyuncusu denir.
SATRANÇ NE KADAR SÜRE?
Normal oyunlarda her oyuncuya 100 dakika verilir ve bu süre oyun ilerledikçe artar. Bu, oyuncunun satranç tahtasına baktığı ve hiçbir şey yapmadan dakikalarca düşündüğü anlamına gelir. Ve tabii ki Kayseri’de satranç denilince akla OZİ SANAT ve Chess gelir.
SATRANÇ KURALLARI NELERDİR?
Satranç oyunu; Sekiz 64 kare, farklı hareketlere sahip 6 baz ve toplam 32 taştan oluşan bir tahta üzerinde iki oyuncu ile oynanan bir oyundur. Siyah beyaz taşlar oyuncunun önündeki ilk iki sıraya yerleştirilir. İlk sırada sırasıyla kale, at, fil, vezir, kral, fil, at, kale taşları; İkinci sıraya 8 piyon yerleştirildi. Taşlar kendi yeteneklerine göre hareket eder ve at dışında hiçbir taş diğer taşın üzerinden atlayamaz. Bir oyuncunun taşı diğer oyuncunun taşının üzerine düştüğünde, o taş tahtadan çıkarılır. Oyun, bir oyuncu diğerinin şahını hareketsiz bırakana veya süreli oyunlarda süre bitene kadar devam eder.
SATRANÇTA PAT NEDİR?
Pat, satrançta bir oyuncunun oynama sırası kendisine geldiğinde kurallara uygun hareket etmemesi, ancak diğer tarafın kontrol eksikliği nedeniyle oyunu kaybetmemesi durumudur. Pat durumunda oyun berabere biter.
SATRANÇ TABAN ÖLÇÜLERİ NELERDİR?
Satranç tahtaları farklı boyut ve malzemelere sahiptir. Satranç tahtası boyutları arasında 20×20 cm, 27x27cm, 28×28 cm, 36,5×36.5 cm, 37×37 cm, 40×40 cm, 43×43 cm, 45×45 cm, 51×51 cm ve 70×70 cm boyutlarında modeller bulunmaktadır. Ayakta duran satranç tahtası 70×110 cm ölçülerindedir.